Ľahký raw dezert


Jednoduchý recept bez pridaného cukru z karobu, goji, brusníc a orieškov. Stačí mixér a suroviny a chutný dezert je na svete. Ak ste ešte nevyskúšali karobový prášok či sirup, skúste ho v raw guľôčkach.

 Čas prípravy 20 minút

Karob. 

 

 

Karobový prášok pochádza je prášok vymletý z praženej karobovej drte, z extraktu zo sušených pražených i nepražených luskov karobu, pre skôr narodených známy pod názvom „svätojánsky chlieb“ alebo „chlieb svätého Jána“.Rohovník obyčajný alebo karob je vždyzelený strom rastúci prevažne v oblasti Stredomoria a Prednej Ázie. Jeho plody sa nazývajú svätojánsky chlieb alebo karob.Karob je adekvátnou náhradou čokolády so špecifickou chuťou . Hnedý prášok je výborným zdrojom vápnika – obsahuje ho 3x viac ako mlieko a navyše je nízkotučný . Karob je zdrojom bielkovín rovnako ako vitamínov A , B , B2 , B3 a D , fosforu , draslíka , horčíka , železa a ďalších minerálov . Karobový prášok neobsahuje kofeín ani teobromín .Karob bol dávnejšie používaný tiež ako sladidlo , sušený karob je tradičným pokrmom pri židovských sviatkoch a karobový džús sa zase pije pri moslimskom Ramadáne . Karobový prášok je získavaný z plodov vždyzelené dreviny Ceratonia siliqua rastúce v Stredomorí a je známy aj ako svätojánsky chlieb (podľa povesti sa traduje, že túto potravinu s obľubou jedol svätý Ján) alebo rohovník. Jeho kvality si boli vedomí už v starovekom Grécku a Egypte, kde tvoril bežnú súčasť jedálnička.
Karob sa získava z strukov a vyznačuje sa predovšetkým bohatstvom bielkovín, minerálov a vitamínov. Oproti kakau však neobsahuje kofeín, alergénne látky, methylxanthiny ani teobromín, a je teda v porovnaní s ním tou zdravšie variantom. V karobu sú bohato zastúpené predovšetkým horčík, vápnik, železo, fosfor, nikel, čo sa vitamínov týka potom vitamíny A, B, a D. Okrem toho je prírodným zdrojom aminokyselín (alanínu, prolínu a valínu) a vlákniny.

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.