V Tipoch a Trikoch z mojej kuchyne nájdete rôzne rady a vychytávky, ktoré by vám mohli pomôcť pri príprave jedál a pokrmov. Aj tých, ktoré nájdete u mňa na blogu.
✻
Svet cheesecakes
Chceesecake môžeme rozdeliť do troch skupín. Sú to tie, ktoré sa nepečú a sú bez vajec. Sú jednoduché na prípravu, veľmi ľahké dezerty a stačí, ak sa chladia celú noc v chladničke. Ďalej rozlišujeme pečené cheesecakes. Tieto sú moje najobľúbenejšie a nájdete ich u mňa najčastejšie. Sú sýte a zložitejšie na prípravu aj samotný čas prípravy. Svet cheesecakes uzatvárajú želatínové (nepečené) cheesecakes, ktoré tuhnú práve vďaka želatíne prípadne stužovaču kratšiu dobu ako nepečené.
Vodný kúpeľ – čokoláda. Vodný kúpeľ robíme tak, že do hrnca nalejeme vodu a vložíme doň väčšiu (ohňovzdornú) misku, ale tak, aby sa nedotýkala jej spodná časť vody! Čokoládu zohrejeme, roztopíme, ale nevaríme.
Vodný kúpeľ – cheesecake. Vodný kúpeľ cheesecaku treba robiť preto, aby povrch torty ostal lesklý, hladký a nepopraskaný. Do pekáča nalejeme vlažnú až teplú vodu tak, aby siahala približne jeden centimeter po okraj tortovej formy (s tortou), ktorú vložíme do pekáča. Tortovú formu nezabudneme zabaliť do alobalu, aby nenatiekla voda do torty.
Keď pečieme cheesecake. Neotvárame rúru počas pečenia, najlepšie ani istý čas po jej vypnutí keď už je koláč hotový. Oddýchnite si vy a nechajte oddychovať aj váš dezert. Každá rúra pečie inak a pokiaľ vám cheesecake nestuhol, znamená to, že ste ho piekli krátko. Cheesecake by sa mal piecť pri nízkej teplote a dlhšie. Správne upečený je v strede stále „trasľavý“ a na okrajoch tuhý. Ak popraská – piekol sa príliš dlho a je prepečený.
Dôležitý je tiež výber vajec. Od vajec totižto závisí aj to, ako tmavý cheesecake bude, do každého koláča pokojne použite najväčšie vajcia z balenia.
✻
Mascarpone, ricotta, cream cheese, … Aký je medzi nimi rozdiel?
Na pohľad zdanlivo rovnaké, no zložením a konzistenciou odlišné. Naučte sa rozpoznávať rozdiely medzi smotanovými syrmi a krémami.
Mascarpone. Lahodnejší a smotanovejší taliansky syr. Nie je to isté ako Ricotta či Ricottina. Má oveľa vyšší obsah tuku, preto je vhodné nahradiť napríklad ricottou alebo jemným nízkotučným tvarohom. Mascarpone predstavuje krémový čerstvý syr vyrábaný zo smotany pôsobením kyseliny vínnej bez odstraňovania srvátky.
Cream cheese = smotanový syr. Je jedno a to isté. Lučina, Bánovecký, Philadelphia alebo Syrokrém – ide o rovnaké produkty od rôznych výrobcov. Smotanový syr sa vyrába zo smotany a mlieka, má jemnú textúru, mierne kyslú a slankastú chuť.
Ricotta. Líši sa od vyššie spomenutých najmä tým, že nie je syr. Je vyrobená zo srvátky, tuhá a ak ju nájdete v recepte, nezabudnite ju vždy poriadne pred pridaním k plnke rozmiešať. Ricotta je veľmi ľahká, lahodná a má nízky obsah tuku. Má jemne sladkú smotanovú chuť .
Crème Fraîche. Crème Fraîche je šľahačkový kyslý krém. Pochádza z Francúzska, kúpite ho v obchode alebo si ho za pomoci cmaru prípadne kyslého mlieka, smotany na šľahanie a teplého miesta po dobu 24 hodín vyrobíte aj sami. Používa sa pri napríklad nepečených cheesecakes. Vyrába sa z kravského mlieka, má vyšší obsah tuku.
✻
Ako správne ukladať potraviny v chladničke
Na tom, ako usporiadame všetky pochutiny a suroviny v našej chladničke záleží! A oveľa viac, ako ste si možno mysleli. Mäso, zelenina, uvarená strava či nápoje. Všetko má svoje miesto. Azda by ste ani neverili, ako na vás nesprávne usporiadanie môže vplývať. V jednotlivých poličkách sa totiž teploty líšia, preto na tom, kam čo uložíme, záleží. Navyše, so správnym skladovaním potraviny vydržia dlhšie.
Horná časť chladničky:
V tejto časti chladničky je 8 °C. Poličky v hornej časti a v strednej časti sa príliš pri skladovaní potravín nelíšia, najideálnejšie je však skladovať tu víno, maslo, zvyšky hotových pokrmov, varené jedlá.
Pozor! Nikdy nevkladáme do chladničky ešte teplé jedlá. Zmeníme tak celú klímu chladničky, v niektorých prípadoch môže dôjsť i skazeniu pokrmu.
Stredná časť chladničky:
Je pri teplote 3 až 5 °C vhodná na skladovanie mliečnych výrobkov (jogurty, syry,…), dezertov, múčnikov a potravín s označením „po otvorení uchovajte v chlade“. Vo vrchnejšej a strednej časti chladničky je vhodné skladovať šunku, vajcia a napríklad i také obložené chlebíčky, nealkoholické nápoje či pivo.
Spodná časť chladničky:
Nazývaná aj ako „nulová zóna“. V tejto časti je 0 až 2 stupne Celzia, čiže ide o najchladnejšie miesto v chladničke. Preto by sme tu mali uchovávať čerstvé mäso, mäsové výrobky a ryby.
Dolné zásuvky:
Teplota v tejto časti je na úrovni troch stupňov Celzia. Zásuvky sú určené na skladovanie ovocia a zeleniny. Pozor však, paradajky, uhorky, nezrelé ovocie, exotické ovocie ako napríklad mango či avokádo do chladničky nepatria. Pred uskladnením zeleniny v chladničke je dobré odstrániť listy. Ak sa rozhodneme ovocie a zeleninu pred uskladnením umyť, je potrebné ju poriadne usušiť a až potom vložiť do chladu.
Moderné chladničky sú vybavené LED osvetlením, ktoré predlžuje fotosyntézu a zachovávajú sa tak vitamíny aj antioxidanty. Preto ak máte možnosť a vyberáte novú chladničku, siahnite po tej s LED osvetlením.
Police vo dverách:
Dvere nás často lákajú na odkladanie všetkého, čo nemáme kam inam dať. V tejto časti je pritom 8 až 10 stupňov takže dvere sú ideálnym miestom pre skladovanie masla, vajec a syru vo vrchnej časti, nápojov a plechoviek v spodnej časti. Patria sem rovnako otvorené fľašky napríklad kečupu, horčice, …
✻
Ďalšie užitočné rady pri uskladňovaní potravín
– Nenechávame chladničku dlho otvorenú, najmä v lete!
– Neprepĺňame chladničku. Potraviny musia mať medzi sebou menší priestor, aby mohol chladný vzduch správne prúdiť a potraviny sa tak dlhšie udržali čerstvé
– Správna teplota je dôležitá, nakoľko zabraňuje rastu mikroorganizmov
– Neplytvajme potravinami! Osvojiť si heslo prvý dnu=prvý von sa vypláca. Staršie potraviny držíme vpredu, nové vzadu
– Pokiaľ nemáme chladničku so systémom Bacteria Safe, myslíme na jej pravidelné čistenie
– Malá miska s pomletou kávou pohltí všetky pachy v chladničke
✻
Ako správne pripraviť špargľu
Pri úplne mladej zelenej špargli nie je nutné ju čistiť iba umyť a odrezať drevnaté časti zo spodu. Dokonca sa dá jesť aj surová. Bavíme sa tu však o špargli, ktorú kúpime napríklad na trhu od farmárov alebo od pestovateľov. Ostatnú špargľu treba vždy čistiť a orezať.
Je nutné ju očistiť škrabkou na špargľu, nožom alebo obyčajnou škrabkou. Čistí sa zhora nadol po celej dĺžke okrem hlavičky. Mali by sme ju úplne zbaviť drevnatého “obalu”. Keď ju očistíme, opláchneme ju v studenej vode dole hlavou. Hlavičky nečistíme nikdy, z opačnej strany odrežeme asi 1 centimeter a ten vyhodíme. Ak vidíme stále drevnaté časti, odrežeme od spodu trochu viac.
Do vody, v ktorej špargľu varíme dáme za lyžičku cukru, citrónovej šťavy, plátok masla a štipku soli. Varíme ju zviazanú potravinárskym špagátom vo zväzkoch po stojačky a hlavičky do vody nenamáčame, spravia sa z vody, ktorá sa vyparuje pri varení.
Bielu špargľu varíme 12-14 minút, zelenú a fialovú 8-10 minút. Ak je špargľa horká, bola zle pripravená, resp. očistená.
+ There are no comments
Add yours