Raňajková smoothie miska


Raňajková smoothie miska

Mango, dračie ovocie alebo aj pitaya, maliny, mandľové mlieko, jedlé kvety a chia semienka. Skvelá osviežujúca kombinácia plná vitamínov, ktorá vám naštartuje deň. Kaše som mala rada odjakživa. Všetky možné. Rovnako ako ma vždy lákalo exotické ovocie a jedlá plné farieb. Každý je najprv očami a až potom ochutnáva a pohľad na túto kašu ma nasýtil spokojnosťou ešte predtým, ako som ju vôbec ochutnala.

Čas prípravy 10 minút 1 veľká porcia

Dračie ovocie. Dragon fruit. Pitaya. Je exotické ovocie ktoré rastie na kaktuse známom ako pitahaya. Pochádza z Mexika a Južnej Ameriky. Okrem bieleho je aj tmavé dračie ovocie, ktoré je vnútri rovnako krásne ružové ako zvonka, alebo žlté dračie ovocie. Má trpko-sladkú chuť  pripomínajúcu melón a egreše. Konzumuje sa vnútro, bez šupy/obalu. Ovocie je bohaté na vitamíny B a C, obsahuje draslík, železo, sodík, fosfor, vlákninu, vápnik, bielkoviny a sacharidy. Podporuje našu imunitu, pomáha na nespavosť a zlepšuje koncentráciu.

the-pitaya
zdroj: www.readingtree.org

Chia semienka. O pozitívnych účinkoch týchto malých semienok sa píše azda všade. Dokážu regulovať cukor v tele, sú najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín (obsahujú ich až o 80% viac, ako sa nachádza v ľanových semiačkach), majú výrazné antioxidačné účinky, 5 krát viac vápnika, ako sa nachádza v mlieku, obsahujú veľa bielkovín, železa, draslíka, podporujú detox nášho organizmu, zlepšujú pamäť a koncentráciu, pomáhajú pri chudnutí,… Avšak, aj tu platí zlaté pravidlo „Všetko s mierou!“ Chia by v menšom obmedzenom množstve mali konzumovať ľudia, ktorí majú nízky krvný tlak, rovnako ako tí, ktorí majú problémy so srdcom či užívajú lieky na riedenie krvi! Ich pestovanie je veľmi náročné. Pochádzajú z kvitnúcej rastliny rastúcej v Mexiku a Guatemale. Označované sú aj ako „tajomstvo Aztékov“. Nemajú žiadnu chuť, preto sa hodia na akékoľvek jedlo. Stačí nimi iba posypať šaláty, ovocie, kašu,… Alebo semienka zaliať vodou a nechať asi 10 minúť odstáť – vytvorí sa hustá pudingová zmes, ktorú môžeme skladovať v chladničke niekoľko dní.

Processed with VSCOcam with lv01 preset

TIP

Ak sa rozhodneme pre túto smoothie misku na raňajky, nezabudnime večer pripraviť ovocie do mrazničky! V tomto recepte je to mango – ošúpané, rozmixované a v uzatvárateľnej nádobe odložené v mrazničke. Všetky ingrediencie v recepte dostanete kúpiť vo Freshlandii v OC Central v Bratislave, príp. v špecializovaných obchodoch s exotickým ovocím. Nazdravie!

Processed with VSCOcam with lv01 preset

INGREDIENCIE

150 g čerstvých malín
1 dračie ovocie bledé
1 celé väčšie mango
Jedlé kvety na ozdobu
1 lyžička Chia semienok
4 lyžice mandľového mlieka

POSTUP

Mango ošúpeme a rozmixujeme ešte večer predtým (alebo aspoň dve hodiny) a dáme zmraziť do mrazničky. Lyžičku Chia semienok zalejeme vodou a necháme nabopnať 10 minút. Kvety namočíme do studenej vody. Maliny rozmixujeme a precedíme cez sitko aby sme sa zbavili zrniečok (môžeme ich však konzumovať s mangovým smoothie aj celé). Dračie ovocie ošúpeme, pár koliesok odložíme bokom.

Keď je mangové pyré zmrazené, vložíme ho s chia „pudingom“, zvyškom dračieho ovocia a mliekom do mixéra (ak máme špeciálny mixér na smoothie, použijeme ten) a vymixujeme všetko do hladkej smoothie kaše.

Vložíme do misky, polejeme malinovou kašou, ozdobíme jedlými kvetmi a kolieskami dračieho ovocia. Konzumujeme hneď. Netreba pridávať žiadny cukor ani iné sladidlo. Ak si pripravíme všetko večer predtým a ráno len mixujeme, máme veľmi rýchle a zdravé raňajky, ktoré nás pripravia na deň.

Processed with VSCOcam with lv01 preset

+ There are no comments

Add yours

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.